top of page

Monitoring na posesji – dla niektórych przesada, a dla innych doskonały sposób na zapewnienie bezpieczeństwa swojego mienia. Szczególnie często decydują się na niego osoby regularnie wyjeżdżające poza granice kraju. Monitoring bez wątpienia wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa, ale czy zawsze jest on legalny? Jeżeli kamery rejestrują wyłącznie obraz z naszego podwórza to jak najbardziej tak. Gorzej jeśli razem z naszą posiadłością, nagrywany również obraz z sąsiedniego podwórka - monitoring nie może bowiem ingerować w prywatność naszych sąsiadów. Rejestrując to, co dzieje się na okolicznych nieruchomościach bez woli i zgody ich właścicieli, naruszamy art. 23 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014r. Poz. 121). Dodatkowo w art. 47 Konstytucji również istnieje zapis o prawie do posiadania przez jednostkę życia osobistego. Naruszając te przepisy możemy narazić się na niepotrzebne nieprzyjemności, a nawet sprawę w sądzie. Łatwo wysnuć zatem wniosek, że monitoring należy zamontować tak, aby spełniał swoją funkcję, jednocześnie nie może on rejestrować obrazu z sąsiedniej posesji.




Wyjeżdżasz? Wybierasz się na wakacje? Planujesz kilkudniową podróż służbową? Jeśli tak to z pewnością przeszło Ci przez głowę pytanie – co z mieszkaniem podczas mojej nieobecności? Jeśli obawiasz się, że mieszkanie może paść łupem włamywaczy podpowiemy, jak skutecznie się przed tym uchronić.

Według danych policji proste zabiegi i zabezpieczenia już w 70% mogą odstraszyć złodzieja. Przede wszystkim warto zainstalować drzwi antywłamaniowe oraz alarm. Na niższych kondygnacjach z pewnością cenne będą także specjalne rolety na okna. Warto także zamontować okna z okuciami – uniemożliwią one ich wypchnięcie. Zarówno w bloku, jak i na prywatnej posesji cennym zabezpieczeniem będzie także domofon lub wideodomofon. Posiadacze domów powinni także zadbać o zabezpieczenie strefy garażowej oraz okien piwnicznych.

Co z kluczami? Pod żadnym pozorem nie należy zostawiać ich pod wycieraczką lub pod/w donicy. Te miejsca jako pierwsze są sprawdzane przez włamywaczy. Warto po prostu zostawić je zaufanej osobie. Dobrą rzeczą jest również utrzymywanie pozytywnych relacji z sąsiadami. Wzajemna opieka nad mieszkaniem podczas nieobecności właściciela to doskonały sposób, aby uchronić się przed włamaniem.



O pożarach różnego typu budynków słyszy się stosunkowo często. Niestety często giną w nich także ludzie. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy oraz niedostosowania budynku do przepisów (zagracania wyjść ewakuacyjnych, parkowania na miejscu dla straży pożarnej itd).

Oczywiście moment, w którym wybucha pożar jest szczególnie stresujący, natomiast ważne jest zachowanie spokoju, zimnej krwi, a także znajomość zasad ewakuacji. Głównym założeniem jest świadome ratowanie siebie i pozostałych domowników. W momencie dostrzeżenia pożaru jak najszybciej należy powiadomić o tym fakcie osoby przebywające w budynku oraz straż pożarną. Jeśli mieszkamy w domu wielorodzinnym lub bloku, konieczne jest także zaalarmowanie sąsiadów. Wybieramy najkrótszą oznakowaną drogę ewakuacji i co ważne nie korzystamy z windy. Z pomieszczeń silnie zadymionych wychodzimy wzdłuż ściany w pozycji pochylonej. Warto także zakryć drogi oddechowe, najlepiej mokrym materiałem. Pomieszczenia objęte pożarem pozostawiamy zamknięte. Odcinamy w ten sposób dopływ tlenu, który przyśpiesza rozprzestrzenianie się ognia.

Najgorszą rzeczą, którą można zrobić jest ucieczka na oślep. Starajmy się zachować spokój, współpracować ze strażakami oraz pomagać osobom mniej sprawnym.




bottom of page